Skip to content

School Hours

STUDENT SCHOOL DAY HOURS
 
Monday, Tuesday, Thursday, & Friday 8:00AM - 3:20PM
Wednesday (Early Dismissal) 8:00AM - 2:00PM

Staff Directory

Name
Title
  • Alex Drummond

    E-Ship Teacher

  • Bazor

    Math Teacher

  • Betsy Wilden

    Spanish Teacher

  • Bradley West

    Director of College Success

  • Candyce Miller

    Special Education Teacher

  • Chelsea Anglin

    Science Teacher

  • Chelsea Zaniboni

    Science Teacher

  • Chloe Pitsch

    Science Teacher

  • Clara Cuthbert

    Spanish Teacher

  • Corrie Napier

    School Director

  • Dalia Trejo

    Front Office Assistant

  • Danielle LaCroix

    Center Program Paraprofessional

  • Derek Kelly

    History Teacher

  • Dhamana Stamps

    Prep Academy Dean

  • Evan Goodrich

    Science Teacher

  • Gray

    Science Teacher

  • Isabella Cochrane

    English Teacher

  • Isabella Ramos

    Science Teacher

  • Jamelle Austin

    Campus Athletic Director

  • Jason Van Tiem

    Senior Academy Dean

  • Jaylynn Thomas

    Front Office Manager

  • Jennie King

    AP Physics & Engineering

  • Jenny Brown

    ASD

  • Jessie Morgan

    English Teacher

  • Joseph Sawyer

    Performing Arts Teacher

  • Jouanna Wells

    DCI

  • Katelynn Laird

    English Teacher

  • Kathleen Frank

    English Teacher

  • Kathryn Townsend

    English Teacher

  • Leslie Velasco

    Science Teacher

  • Liz Milton

    Math Teacher

  • Madison Perry

    Math Teacher

  • Manuel Saavedra

    Spanish Teacher

  • Matisse Mcknight

    Coordinator Of College Success

  • Matthew Somsky

    Center Program Paraprofessional

  • Miles Erickson

    Manager of College Success

  • Montserrat Contreras

    Spanish Teacher

  • Moriah Proyect

    English Teacher

  • Pateath Herndon

    Social Worker

  • Peter Iwaoka

    Math Teacher

  • Rosita Mallo

    Manager of College Success - Internship

  • Roxanne Stern

    Civics / Senior Project Teacher

  • Sam Mate

    Math Teacher

  • Sam Ziegler

    History Teacher

  • Sarah Jernigan

    English Teacher

  • Sarah Amey

    Math Teacher

  • Stephanie Victa

    Special Education Teacher

  • Steven Rosenberg

    History Teacher

  • Taylor Vaughn

    Performing Arts Teacher

  • Tracey Shipman

    Math Teacher

  • Vladislav Solokha

    Computer Science Teacher