Skip to content

School Hours

Middle School STUDENT SCHOOL HOURS
Monday, Tuesday, Thursday, Friday 7:55AM - 3:25PM
Wednesday 7:55AM - 1:30PM
High School STUDENT SCHOOL HOURS
Monday, Tuesday, Thursday, Friday 8:05AM - 3:25PM
Wednesday 8:05AM - 1:30PM

 

Staff Directory

Name
Title
  • Misha Hudak

    Campus Director

  • Ian McIntire

    School Director in Training

  • Kelsey Moore

    Associate School Director

  • Victoria Cruz

    Director of Campus Operations

  • Meg LaFarge

    Director of Curriculum & Instruction

  • Dustin Hansen

    Director of Curriculum & Instruction

  • Melissa Tran

    Director of Curriculum & Instruction

  • Chris Carter

    Dean of Students

  • Eric Hill

    Dean of Students

  • Danielle Yette

    Dean of Students

  • Sadia Aziz

    Dean of Students

  • De'Edra Dangerfield

    Campus Athletic Director

  • Brenda Diaz-Olivas

    Campus Director of College Success

  • Christian Wigert

    Technical Support Coordinator

  • Shirley Colindres

    Community Engagement Manager

  • Kyle Spooner

    Teacher at Large

  • Lili Chavez

    Front Office Manager

  • Blanca Gonzalez

    Front Office Assistant

  • MariCruz Rincon

    College Success

  • Hannah Pfotenhauer

    6th ELA

  • Dean Jez

    6th Social Studies

  • Teri Jones-Young

    6th Math

  • Meg Lanthier

    6th Science

  • Paige Adams

    6th SpEd

  • Katie Romelczyk

    6th/7th ELD

  • Emily Burkhardt

    7th Science

  • Danika Conolly

    7th ELA

  • Dane Hyman

    7th Social Studies

  • Wilson Koontz

    7th SpEd

  • Lindsey Gish

    7th Math

  • Chip Choummanivong

    Apprentice Teacher

  • Tim Nelson

    8th ELA

  • Pat Mahoney

    8th Math

  • Eva Haraldsdottir

    8th Science

  • Brian Scott

    8th Social Studies

  • Cassandra Leman

    8th SpEd

  • Tyler Randolph

    8th ELD

  • Dante Maricle

    Physical Education

  • Blake Stepan

    Music

  • Stephanie Lofaro

    STEM

  • Olivia Haptonstall

    Art

  • Abby Bernat

    Music

  • Leandro Sinco

    Math 1

  • Becky Luetjen

    World Literature

  • Jessa Forth

    Composition

  • Dara Zack

    Humanities

  • Ellianna Nixon

    10th/11th ELD

  • Sarah Gibson

    9th/12th ELD

  • Morgen Holt

    Environmental Science/AP Psychology

  • Nadia Navarro-Gardner

    Spanish 2 & 3

  • Cara Wanek

    Math 2/ Algebra 2 Honors

  • Omar-Eduardo Barriga

    EPH 2/ AP Spanish

  • Keith Burgess

    Physical Education

  • Francesca Tronchin

    AP Gov/AP Art History

  • Chris Rivas

    World History

  • Thomas Bell

    Apprentice Teacher

  • Richard Parsons

    Chemistry

  • Brianna Wyckoff

    American Lit & AP Lang

  • Taylor Self

    Algebra 2/ Calc

  • Tyler Manke

    Pre Calc/ Statistics

  • Sara Rohrbaugh

    Biology/ AP Biology

  • Kasey Mullins

    Apprentice Teacher

  • Nelson Dubon

    US History/ AP US History

  • Jasa Rosseau

    Senior English

  • Paul Wright

    Physics

  • Hassan Sharp

    SpEd

  • Kelly Weber

    SpEd

  • Rachel Seto-Templeton

    SpEd

  • Chrissy Pantoja

    SpEd

  • Megan Schierbeck

    AN Center Director

  • Amanda Molinar

    AN Paraprofessional

  • Susan Wolf

    AN Paraprofessional

  • Sarah Goldstein

    Social Worker

  • Megan Casimir

    Social Worker

  • Alex Wirth

    Social Worker

  • Colin Glenday

    Social Worker